IPB

Hoşgeldin Misafir ( Giriş Yap | Kayıt Ol )

 
Reply to this topicStart new topic
> Dünyanın En Seçkin Ve özel Kitaplıkları
Özlem
mesaj Feb 18 2009, 08:36 PM
#1


********

Grup: CT Üye
İleti: 2,412
Katılım: 8-January 08
Nereden: Kayseri
Üye No: 24

Avusturya Ulusal Kitaplığı

Avusturya'nın kültür başkenti olan Viyana'da ilk büyük halk kitaplığı olarak kurulan Avusturya Ulusal Kitaplığı Avrupa'nın en büyük kitaplıklarından biridir. Aydınlanma döneminin krallarından Charles VI (1711-1740) döneminde kurulan bu muhteşem kitaplık, ilk kez fikir olarak Kral Leopoldi (1658-1705) döneminde ortaya atılır. Avusturya Krallığı hanedanlarından Hapsburg Ailesi'nin kitap koleksiyonu ve Kral Albert III'ün (1348-1396) özel çizimli nadir kitap koleksiyonu burada koruma altına alınır. Kitaplık binası klasik-barok bir tarzda inşa edilmiştir. Muhteşem bir katedrali andıran yapının mimarı Barok tarzda olağanüstü bir eser ortaya çıkarmıştır. Girişteki muhteşem holün zemini mermer sütunlarla desteklenirken, tavanda yer alan ve bakanın gözlerini kamaştıran kubbedeki resimler sanatçı Daniel Gran (1694-1757) tarafından yapmıştır. VI. Charles'dan çok daha önce Avusturya krallarından Frederich III'ün özenle biriktirdiği bir kitap koleksiyonu vardır. Frederich'in oğlu Maximilion'un kitapları ve Cardinal Bessarion'dan ona kalan miras, kalan özel kitaplar ve nadir elyazmalarından oluşan dönemin en kıymetli kitap koleksiyonu krallığın elinde çok büyük bir hazineye dönüşür. Bu hazineyi öncü ve ileri görüşlü kral, bir kitaplık kurarak değerlendirmeyi düşünüyordu. Böylece, Kral Charles VI dönemin büyük Barok kiliselerin mimarı olan Johann Bernhard Fischer'ı kitaplık binasını yapması için görevlendirir. Ancak çalışmaların daha başında mimar hayatını kaybedince, bu görevi onun oğlu olan mimar Johann Emmanuel devralır. Kısa sürede kitaplık binası Barok mimarinin şaheserlerinden biri olarak ortaya çıkar. Yüksek bir katedral gibi inşa edilen kitaplık binasının giriş bölümünün genişliği ve büyüklüğüne bugün hala hiçbir Avrupa binasının giriş modeli ulaşabilmiş değildir. 80 metre uzunluğunda 18 metre genişliğinde ve 20 metre yüksekliğinde olan giriş holü Avrupa'nın en gösterişli salonlarından biridir. Katları birbirine bağlayan merdiven ise başlı başına bir sanat eseri gibi göz kamaştırmaktadır.

Kitaplığın ilk ve ikinci katında 200.000 kitap tavanlara dek yükselen raflara yerleştirilmiştir. Tavanlara dek dizilmiş kitaplara ulaşabilmek için özel ve şık merdivenler kitap tutkunlarının ve okuyucuların eserlere ulaşmasını sağlar. Kitaplığın iç dizaynı ve mobilyaları da Barok tarzda döşenmiştir. Freskolar, heykeller, yazarların büstleri görünüm olarak kitaplığı zenginleştirmektedir. Ayrıca kitaplığa Kral Charles VI'ün 16 ayrı büstü yerleştirilmiştir. Charles VI salonunda ender elyazması kitaplar, ortaçağ yazarlarının el yazmaları, resimli kitaplar yer alır ve bu değerli dokümanlar ülkenin bütün araştırmacı ve incelemecilerine açıktır. Öte yandan Prens Eugene'nin özel kitap koleksiyonu, ünlü kütüphaneci Pierre Jean Mariette'nin 18.000 ciltlik kitap koleksiyonu burada yer alır. Avusturya Ulusal Kitaplığı 1918'de enstitü haline getirilerek daha fazla insanın yararlanabilmesi sağlandı. Ulusal kitaplıkta 65.821 el yazması, 7.866 Inkyunab (1500 tarihinden önce basılan kitaplara verilen ad) ve 6 milyon kitap bulunmaktadır.


----------------------------------------------------------------------------------------------------------
'' Hayat; Sanat Eserleri'nin Bir Kısaltmasıdır.''

''AŞK; tost gibidir araya kaşarlar girebilir'' :)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Özlem
mesaj Feb 18 2009, 08:37 PM
#2


********

Grup: CT Üye
İleti: 2,412
Katılım: 8-January 08
Nereden: Kayseri
Üye No: 24
New York Halk Kitaplığı

İki muhteşem mermer heykelin beklediği New York Halk Kitaplığı 8 milyon ciltlik bir kitap koleksiyonu, 23 milyon elyazması ve yarım milyon record birikimiyle dünyanın en zengin kitaplıklarından biridir. Kitaplığın kuruluş serüveni 1848'lerde başlar.

Kitaplık John Jacop Astor (I763-1848), James Lenox ve Samuel J. Tilden gibi girişimci üç öncünün ideallerini buluşturması ve gerçekleştirmesinin hikayesidir. Bu üç adam da New York'da birbirlerinden habersiz bir kitaplık oluşturma hayali içinde yaşarlar.

Yollarının kesişmesi sonucunda güçlerini birleştiren bu üç adam kentlerine çok büyük bir armağan verme hazırlıklarına başlarlar. James Lenox'un yılların birikimine dayanan nadir elyazmaları, ender baskılar ve Amerikan kuruluş tarihini kuşatan sayısız dokuman içeren bir koleksiyonu bulunur ve bu hazineyi koruyabilmek için bir enstitü kurmak ister. Öte yandan dönemin New York valisi Samuel Tilden (1814-1886) kentte büyük bir halk kitaplığının gerekirliği üzerine yıllardır düşünür. Sonuç olarak Tilden, Astor ve Lenox hedeflerini birleştirerek New York Halk Kitaplığı'nı oluşturarak önemli bir çalışmaya imza atarlar.

Kitaplık kurma kararı alındıktan sonra kitaplığın yer alacağı bina tasarımı için bir mimari yarışma düzenlenir. Yarışmayı Carrere ve Hastings projesi kazanır. Bu firmanın mimarları çizim ekollerinden Beaux-Art okulundan mezun olarak formasyonlarını tamamlamışlardır. Mckim ve Mead, White gibi de çok prestijli bir firmanın birçok projesine imza atmışlardır. Beaux-Art klasik mimariyi çağdaş bir dille yorumlayarak insanların içinde yaşadıkları binayı daha kullanışlı kılma anlayışını savunan bir tarzdır. Genellikle halk için yapılan binalara uygulanan bu tarz hem çok şık hem de insanların kullanım alanlarını çok rahatlatan bir özelliğe sahiptir. Sonuç olarak Ulusal kitaplık 19. yüzyıl ruhuna ve toplum yapısına göre inşa edilir.

1902'de yapımına karar verilen kitaplık inşası dokuz yıl sürer. 24 Mayıs 1911'de kapılarını açan Halk Kitaplığı toplumda büyük hayranlık uyandırır ve bütün ülkede birdenbire binanın mimarı tarzı moda haline gelir. Bu tarihten sonra Amerika'nın her yanında Beaux-Art tarzında binalar yükselmeye başlar. Binanın inşaatı için 9 milyon dolar harcanır. Binanın yapımı sırasında Andrew Carnegie 5.2 milyon dolar bağışta bulunur. Kitaplığa ilk müdür olarak John Show Billings atanır. Muhteşem bir açılış yapılmıştır. Kentin ileri gelenleri ve ülkenin her yanından insanlar açılış günü kitaplığa akın eder. Bina ve kitapların yerleştiriş düzeni büyük hayranlık uyandırır. Daha sonra yapılan istatistiklere göre açılış gecesi kitaplıkta beş bin kişi hazır bulunmuştur.

Ziyaretçiler, sanatseverler ve kitap tutkunları o gece çok nostaljik tarihi Roma ve Rönesans karışımı bir bina ile karşılaşırlar. Binanın giriş holü Astor Salonu olarak adlandırılır. New York Ulusal Kitaplık koleksiyonu 20.000 kitabı kuşatmaktadır. En değerli kitaplar arasında Gutenberg'de basılmış ilk incil, 1920'lerden başlayan Bilim kurgu magazin koleksiyonu, büyük edebiyat eserlerinin 26 dildeki bölümleri, Wiener Sezession Albümleri, 97'de basılmış Alman resimli kitapları, Vladımir Nabokov'un el yazısı morfolojileri ve Dr Albert Berg'in armağan ettiği Oscar Wilde elyazmaları ve İngiliz edebiyatının büyük yazarlarının kitaplarının ilk baskıları bulunmaktadır. Kitaplık her yıl 10.000 yeni dokumanı kataloglamaktadır. Ayrıca ülkenin bütün bilimsel, sanatsal araştırma yapan bilim adamı, incelemeciler ve araştırmacılara büyük hizmet vermektedir. 1957'de kitaplığa müdür olan Edward G. Freehafer döneminde kurum eşsiz etkinliklere ve açılışlara imza atmıştır. Gottesman Salonu kitaplığın başlıca büyük sergi salonlarından biri olarak kullanılmaktadır. Halk katalog odaları ise insanların rahat rahat araştırmalarını yapabileceği büyük mekanlardan biridir. Kitaplıkta saklanan ve korunan özel hazinelerden William Augustus Spencer'in koleksiyonu nadir kitaplar, resimli el yazmalarından oluşmaktadır.

Orta Avrupa ve Japon elyazmaları içinde: Rönesans'tan günümüze dek ünlü ressamların resimlediği kitaplar ender el yazmaları bulunmaktadır. James Lenox kitap koleksiyonu ise çok özel bir koleksiyon olarak kitaplığın gözdeleri arasında yer alır. Bunların yanı sıra Shakespeare'in tüm eserlerinin çok özel baskıları, Abraham Lincoln'ün el yazısıyla siyasi raporları kitaplıkta korunan özel hazinelerdendir. Günümüzde her yıl on milyon okuyucu ve kitap tutkunu burada araştırmalarını sürdürmektedir. New York Halk Kitaplığı bugün sadece kentin insanlarına değil ülkenin ileri gelen düşünür ve entelektüel kesimine aralıksız hizmetini sürdürmekte ve bilgi akışını sağlamak için gelenlere her türlü rahatlığı sağlamaktadır.


----------------------------------------------------------------------------------------------------------
'' Hayat; Sanat Eserleri'nin Bir Kısaltmasıdır.''

''AŞK; tost gibidir araya kaşarlar girebilir'' :)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Özlem
mesaj Feb 18 2009, 08:37 PM
#3


********

Grup: CT Üye
İleti: 2,412
Katılım: 8-January 08
Nereden: Kayseri
Üye No: 24
Trinity Kolej Kitaplığı

Trinity Kolej Anglo-Saxonların en prestijli okullarından biri olarak 15. yüzyıl da kurulur. Hemen arkasından gündeme gelen Trinity Kütüphanesi ise başlangıçta sadece on adet el yazması ve otuz adet özel baskı kitapla 1601'de temellendirildi. Zaman içinde düşünülmeyecek boyutlara ulaşan kitaplık bugün İrlanda'nın Dublin kentinde ülkenin kalbinin attığı yer olarak tarif edilir. Kitaplık binasını İrlandalı Mimar Thomas Burg dizayn etmiştir. Uzun bir bina tasarlayan Burg binanın içinde büyük okuma salonları tasarlayarak değişik bir mimari tarza imza atar. Tavanlara dek dayanan kitap raflarını planlayarak binada tavanın da işlevini öne çıkaran mimar özgün bir konstrüksiyon gerçekleştirir. Kitapları taşıyabilecek özgün bir tavan mimarisi uygulayan mimar uzun duvarlar boyunca kitapları yerleştirerek tavanlarda bıraktığı boşluklardan ışık akışını sağlamış ve tepe pencerelerden giren gün ışığı altında ciltli kitapların muhteşem ve gizemli görünmesini sağlamıştır. 1726'da kitaplık kurulduktan hemen sonra kitap galerilerine filozofların, şairlerin, ünlü edebiyatçıların, tarihçilerin beyaz mermerden yapılmış büstleri yerleştirilir. Son derecede anlamlı duran bu büstler kitapların aralarında çok büyük bir hava yaratır.

1801'de İngiltere'de Monarşik yönetim yeni kararlar alır. İngiltere parlamentosunun kararına göre İngiltere'de yayınlanan tüm kitaplardan birer örnek Trinity Kitaplığı'na yollanacaktır. İrlanda'da basılan tüm kitaplardan da İngiltere kitaplıklarına yollanacaktır. 1840'a gelindiğinde kitaplığın tüm salonları ve rafları 90.000 kitabı barındırır hale gelmiştir. 1856'da bina alarm vermeye başlar. Kitaplık yönetimi bir toplantı sonrası mimar Deane ve Woodwıııd'ı görevlendirerek binanın çatısına ek bir çatı daha yapmasını önerirler.

Bir diğer önlemde bazı kitapların üniversitelere yollanmasıdır. Günümüzde; uzun salona sadece eski kitaplar yerleştirilmiştir. Kitaplığın özel hazineleri arasında Mısır Papirüsleri, İrlanda tarihi dokümanları, kronikler, Synge'nin el yazmaları, Yeats, Samuel Beckett el yazmaları ve notları bulunmaktadır. 6. yüzyıldan 9. yüzyıla kadar olan zaman diliminde yazılmış tüm elyazmaları yedi tür olarak kategorize edilir. Book of Durrow, Book of Dimma, Book of Molling, Book of Armagh, Usserianus Primus, Usserianus Secundus, Book of Kells, bu elyazmalarının kategorilerinin adlarıdır.

Sadece otuz kitapla kurulan Trinity Kolej Kitaplığı günümüzde 86.000 kitaba dek ulaşmıştır ve İrlanda'nın olduğu kadar dünyanın en saygın ve sofistike kitaplıklarından biridir. İngiltere Cambridge'de bulunan diğer Trinity Kolej Kitaplığı ile sürekli ilişki halinde olan Dublin kitaplığı koordineli olarak birlikte birçok kültür etkinliğine imza atmaktadırlar.

Bu sıra dışı kitaplıkların yanı sıra diğer önemli kitaplıklar arasında Avusturya Admont'ta ve Almanya Metten'de Benedietine Abbey Kitaplığı, Almanya Wiblingen'de Monastik Kitaplığı, Almanya'da Herzogin Anna Amalia Kitaplığı, İtalya'da Vatikan Kitaplığı, İtalya'da Riccardiana Kitaplığı, Paris'te Mazarine Kitaplığı, Paris'te Institute Library, Paris'te Senato Kitaplığı, Fransa Chantilly'de Dük D'Aumale Kitaplığı, İsviçre Saintgale'de Abbey Kitaplığı, İngiltere Oxford'da Bodleian Kitaplığı, İngiltere Cambridge Trinity Kolej Kitaplığı, İngiltere Manchester John Rylands Kitaplığı, Çek Cumhuriyeti Prag Ulusal Kitaplık, İspanya Del Escorial Krallık Kitaplığı, Portekiz Mafra'da Ulusal Kitaplık, A.B.D Boston Atheneum Kitaplığı, Washington D.C Kongre Kitaplığı, Rusya Petersburg Rus Ulusal Kitaplığı dünya kültürlerinin yaratığı muazzam kitaplıklar olarak Rönesans ve Aydınlanma döneminden bu yana insanlığa hizmet vermekte, bilgi akışıyla toplumları aydınlatmaktadırlar.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------
'' Hayat; Sanat Eserleri'nin Bir Kısaltmasıdır.''

''AŞK; tost gibidir araya kaşarlar girebilir'' :)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Özlem
mesaj Feb 18 2009, 08:50 PM
#4


********

Grup: CT Üye
İleti: 2,412
Katılım: 8-January 08
Nereden: Kayseri
Üye No: 24
Pierpont Morgan Kitaplığı *Dünyanın nadir el yazma kitaplarının bulunduğu Morgan kitaplığı banker J. Pierpont Morgan'ın büyük bir tutkuyla yaşamı boyunca topladığı sanat eserlerini, el yazması kitaplar, resim koleksiyonu ve heykellerin sergilendiği bir müze niteliğini taşır. New York 231 Madison Avenue'de kurulan bu kitaplığın ana binası 1902'de bizzat Morgan'ın zevklerine uygun olarak Mckim, Meat ve White tarafından bir sarayı andıracak biçimde inşa edildi. Morgan'ın 1913'de ölümünden sonra oğlu Pierpont Morgan bu muhteşem kitaplığı 1924'de halka açar. Morgan'ın orijinal kitaplığını ve oğlunun da evini içeren üç katlı kitaplık binası, mimarlar, İtalyan Rönesans saraylarını andıran bir tarzda inşa ederler. Mckim'in tasarladığı bu yapı pembe beyaz mermer kullanılarak inşa edilmiştir ve binanın giriş bölümü son derecede şıktır. Sergi alanı ve sergi dışı alan olarak iki bölümde düzenlenen kitaplıkta son derecede değişik bölümler ilgi çekmektedir. Üç katlı tavandan ışık alan bahçeli bina tarihi Morgan eviyle kitaplığı birleştirmektedir. “L” biçimli binanın batı kısmında Morgan'ın çalışma odası olduğu gibi korunmuştur. Binanın arka avluları sergi galerileri olarak düzenlenmiştir. Kitapların yerleştirildiği yer olan doğu odasında duvarlar yerden tavana kadar kitap raflarıyla döşenmiştir. Kitaplıktaki duvar resimlerinde tarihi kişilikler ve ilham perileri ve zodyak sembolleri göze çarpar. Şöminenin olduğu bölüm 16. yüzyıl antika nadir dokumalarla süslüdür ve el yazması kitaplar çelik ve cam bölmelerde özel aydınlatma sistemiyle sanat izleyicisine sunulmaktadır.

Morgan'ın kedisinin kullandığı batı odasında kırmızı tuğla duvarın önünde Floransalı Chigi Ailesi'nin eşyaları iç dekorasyonda kullanılmıştır. Odanın tavanı Lucca Sarayı tavan süslemelerinden yola çıkılarak tasarlanmıştır. Odanın duvarında İtalyan Usta Ghirlandaio'nun olağan üstü portre çalışması Giovanna Tornabuoni isimli eser asılıdır. Mavi elbiseli Madonna batı odasındaki en çarpıcı eserdir. Rönesans dönemi büstleri, odanın diğer yanında bulunmaktadır. Batı odasının bir köşesinde çok değerli el yazmaları ve mücevherler göz kamaştırır.

J. P. Morgan ölümüne dek burada, çağın bütün karşıtlıklarına ve çelişkilerine rağmen, her sabah kitaplığın çalışma ekibine kısa bir brifing verdikten sonra sekreteri Belle Green'i çağırarak kendisine günün randevularını bildirmesini ister. J. Pierpont Morgan Mısır sigaralarını tüttürürken bölümün sorumlusu Belle Greene, kendisine gelen telefonları, mektupları önemli alım işlerini bildirir. İlkbaharda kitaplığın bahçesindeki laleler açtığında Morgan Avrupa'dadır. Büyük bir olasılıkla Avrupa'daki Hoe indirimli satışlarından "Morte D' Arthur'un Caxton baskısını 42.800 dolar vererek satın almaya gitmiştir.

Kitaplığın içi Morgan'ın en büyük meraklarından biri olan çağın en son teknolojik aletleriyle donatılmış olduğu halde Modern Sanat'a ait hiçbir eser burada bulunmaz. Morgan'ın çalışma odasında ve orijinal kütüphanesinde nadir parçalar, sanat eserleri, klasik tablolar onun eğilimlerini estetik zevkini yansıtırlar. Ortaçağ el yazmaları ve ilk baskı kitaplar sergi salonuna yerleştirilmiştir. Çocuk kitapları ise binanın ön avlu galerisinde yer alır. Kitaplığın şaheserleri arasında 1504'de Albrecht Dürer'in “Adem ve Havva”, 1887'de yapılan Kate Greenaway'in Robert Brownıng'in şiirini yorumladığı çarpıcı bir resim olan “Fareli Köyün Kavalcısı” ve Gaston Phebus'un 1410 tarihli resimli avcılık kitabı “Livre de la Chasse ”, 1695 tarihli Perrault'un Ana Kazın Öyküleri kitabından orijinal sayfalarıyla “Çizmeli Kedi”, John Tenniel'in illüstrasyonlarıyla ölümsüzleşen “Alice Harikalar Ülkesinde” kitabı ve Mozart'ın Mi majör korno konçertosu el yazmaları sergilenmektedir. Mozart bu bestesini değişik renkte mürekkeplerle yazmıştır.

J. P. Morgan (1837-1913) Amerikan sanayiinin ilk kurucuları arasında yer alır. 19. yüzyılda yapılanmaya başlayan Amerikan kartel ve tröstlerinin kurulmasında ve demiryolu yapım şirketlerinde önemli roller edinmiş bir kişiliktir. Çağın gözü kara öncülerinden olan bu adam aynı zamanda bir sportmen, yardımsever ve dindar bir kişiliğe sahiptir. Öte yandan sanat ve sanat eserlerine duyduğu büyük tutku onu muhteşem bir koleksiyon yapmaya, müzelerin kuruluşlarında aktif rol almaya kadar taşımıştır. Morgan'ın en önemli özelliği nadir bulunan sanat eserlerini hiç gözünü kırpmadan yüklü paralar ödeyerek satın almasıdır. Çok özel sanat objelerini zor da olsa edinmek onun hobileri arasındadır. J. P. Morgan'ın Avrupa sanat ortamında gerçekleştirdiği operasyonlar onun arkasını dayadığı büyük para kaynakları ve kendisine aşırı güvenden kaynaklanmaktadır. Morgan sanat tutkusu nedeniyle dönemin büyük müzeleri Metropolitan ve British Museum ile ve bağımsız çalışan sanat tacirleriyle her zaman çok sıkı ilişkiler içinde olmuştur. Genç yaşlarda başlayan sanat tutkusu onu muhteşem bir resim ve el yazmaları koleksiyonu yapılandırmasına kadar taşımıştır. Antikaya olan bağlılığı ve düşkünlüğü Avrupa aristokratları ve kralların özel eşyalarını kendisi için yüksek paralar ödeyerek satın almasına neden olmuştur. Örnek vermek gerekirse Kral XVI. Louis'nin kişisel eşyaları arasında yer alan altın kutu Morgan koleksiyonunun en değerli parçaları arasında yer alır.

Sayısız sanat eseri arasında onun için en değerli parçalar her zaman kitaplar olmuştur. Özellikle orta çağa ait ve Rönesans döneminin el yazmaları nerede karşısına çıksa hemen satın alarak koleksiyonuna eklemek gibi tuhaf bir acelesi vardır. İnanılmaz bir hız içinde hareket eden Morgan'la bu konuda hiç kimse yarışamaz. Sanat piyasasında bütün rakiplerini yarı yolda bırakıp aklına koyduğu sanat objesini satın alır. Bu onun için bir başarı göstergesidir. Sanki çok değerli şeyleri ele geçirmek gibi bir acelesi vardır. Sanat eserlerine ve el yazmalarına öylesine büyük paralar öder ki kimse onunla yarışamaz. Eli açık ve cömert tavrı sanat ortamında herkesin dikkatini çeker. Jacques Seligmann'ın ona önerdiği St. Petersburg'da satışa çıkarılan Bizans mine takımına hiç düşünmeden 150 bin dolar ödemiştir.

J. Pierpont Morgan 1837'de New England'da doğmuştu. Avrupa okullarında eğitim almış ve doğal olarak sanata tutkusu küçük yaşlarda başlamıştı. Çocukluğunda evinin penceresinden gözüken kilisenin cam freskolarını saatlerce seyreden Morgan güzel ve kaliteli olan herşeye aşırı bir düşkünlük gösteriyordu. Yetişkin bir erkek olarak New York kentinde yaşamaya başladıktan sonra kazandığı paralar ile sanat eserleri satın almak gururunu okşuyor ve kişiliğine yeni bir boyut katıyordu.

1872'de ailesiyle birlikte New York 40'ıncı sokaktan Madison Avenue'de 36. sokağa taşındığında hayatı baştan sona değişecekti. Morgan'ın biyografi yazarı Frederich Lewis Morgan'ların taşındığı evin Avrupa aristokratlarının evlerini andıran bir havada olduğunu yazar. İtalyan ve Fransız stillerinin karışımı klasik bir evdir burası. Bu tarihten sonra koleksiyonuna hız veren Morgan sıra dışı alımlarıyla sanat ortamını birbirine katmaya başlar. 1785'de Gainsborough'un yaptığı Devonshire düşesinin olağanüstü portresi, 26 Mayıs 1876'da Londra Agnew Galeri'de satışa çıktığı gün Morgan tarafından satın alınır. Hiçbir zaman ne harcadığına bakmadan büyük paralar yatırır sanat eserlerine. Gözü kara bir biçimde yapar bunu. Özellikle benzersiz ve bir eşi daha bulunmayan sanat eserlerini satın alır ve sanat piyasasında kendisiyle yarışmaya kalkanlara sert darbeler indirir. Morgan'la yarışanlardan biri de Wilhelm Von Bode'dir ve onunla başa güreşir, ancak çoğu kez yenik düşer. Morgan gibi dik kafalı, tantanalı, yarışçı biri aslında yapmış olduğu alımların sanat çevresinde duyulmasını da ister. 1906'da Gaston Lebreton koleksiyonunu satın aldığında 196 parçalık mineli Limoge ve fildişi takımı Metropolitan'ı reddederek evine götürüp raflara yerleştirmekten büyük zevk alır. Çünkü ona göre bu tıpkı şık bir kadının yeni bir şapka giymesi gibi bir şeydir. Ayrıca da bütün sahip olduğu şeyleri çevresine göstermekten büyük haz duyar. Bulunduğu pozisyonu göstermekten büyük kıvanç duyan Morgan yüce gönüllü ve cömert bir kişiliktir.

1904'de Metropolitan Müze başkanlığına kadar yükselen Morgan müzeyle her zaman yakından ilgilenir. Müzeye sayısız hediyelerde bulunan Morgan, kiliselere ve diğer Avrupa müzelerine sık sık sanat eserleri bağışlar. Londra St. Paul Katedrali'nin aydınlatma masraflarını üstlenir, Venedik'te Campanile'nin restorasyonunu yaptırır. Ancak hiçbir zaman yapmış olduğu bu bağışlar ve yardımların reklamını yapmadığı gibi bu sıra dışı yardımların sözünü bile etmez. Ancak sıra kendisine geldiğinde evine gelen konuklara saatlerce sahip olduğu değerli antika parçaları ya da el yazmalarını göstermekten de çok büyük bir zevk alır.

Kraliçe Alexandra ve Kral VII. Edvard, Morgan koleksiyonunu özel olarak ziyaret ettiklerinde, evinin kapısında sevinçten kanat takmış çocuksu bir Morgan'la karşılaşırlar.

J.P Morgan'ın sanat piyasasında hatırı sayılır bir arenası vardı ki bu alana girebilmek, onunla yarışabilmek bazı alıcılar ve sanat tacirleri için cesaret işidir. Morgan'ın bütün amacı eski bir Avrupalı olarak kendi kıtasında ne kadar değerli sanat objesi, el yazması ve antika varsa hepsini Amerika'ya kendi evine taşımaktır. 1910'da Metropolitan Müzesi'ne dekoratif sanat örneklerinden oluşan Hoentschel koleksiyonunu hediye eder. 1918'de ölümünden beş yıl sonra bu koleksiyonun yerleştirildiği yer "Morgan Bölümü" olarak adlandırılır.

1901'de sahip olduğu koleksiyonun kapsamlı bir katalogunu hazırlama işine girişecektir. Sanki yeni doğum yapan bir annenin bebeğinin fotoğraflarını çekmek istercesine delice bir istekle işe koyulur. Sonuç olarak ortaya kusursuz bir koleksiyon katalogu çıkar. Doğaldır ki Metropolitan Müzesi'nin kuruluş aşamasında hemen her şeyle yakından ilgilidir. Müzenin Orta Doğu'da başlatmış olduğu Mısır ve Mezopotamya kazılarına sık sık giderek yerinde kontrol eder ve kendi özel koleksiyonu içinde Mısır'dan çok sayıda obje satın alır. Ölümünden sonra sanat mirasının Metropolitan'a geçen yüzde 40'lık bölümünde eşsiz hazinelerin arasında 1899'da satın aldığı Fragonard'ın başyapıtları da bulunur. 18. yüzyıl Fransız resim örneklerinin zirvesi sayılan 29 tabloya o yıllarda 310 bin dolar vererek satın almıştır. 1913'te mart ayının sonlarında yine bir Mısır yolculuğu gerçekleştirmek üzere günlüğü 500 dolar olan Roma'daki Grand Otel'de çok ani bir kalp kriziyle otelin lobisinde yere yıkıldığında zemin karolarında onun heybetli gövdesinden geride sadece altın bir gölge kalır. Avrupa aristokratlarının, sanat tacirlerinin, soyluların ve antikacıların kaldığı bu otel bir anda karışır. Hiç kimse gözlerine inanamaz. Otelin lobisinde serilmiş yatan bu adam ünlü J. P.Morgan mıdır? Sanat tutkusuyla ortalığı birbirine katan, yarışmadığı ve tartışmadığı hiç kimse kalmayan bu adam herkesin gözleri önünde bu hayattan hızlı bir biçimde ayrılmıştır.

1913'ten sonra oğlu Pierpont Morgan'ın yönetimine geçen kitaplık ve Morgan'ın hazineleri onun anısına saygı olarak daha da genişletilir. 1988'de kitaplık yönetimi mekanı daha da genişletmek ve ek binaların yapımı için New York'lu mimar Bartholomew Voorsanger ile anlaşarak inşaat başlatılır. Mimar Voorsanger 80.000 metrekarelik yeni bir bölümü çağdaş mimari elemanlarından yararlanarak gerçekleştirir. Yeni ek binalarla birlikte kitaplıkta bulunan 16-18. yüzyıla ait 9.000 adet baskı ve desen koleksiyonu, müzisyenlere ait orijinal nota koleksiyonu el yazmaları ve nadir kitaplar yeni bir yerleştirmeyle izleyiciye sunulur.

Bugün New York kentinin bilgi ve paha biçilmez belge merkezi olarak yararlanılan Morgan Kitaplığı ülkede araştırma yapan bütün bilim adamlarına, öğrencilere, tarihçi ve kütüphanecilere açık olduğu kadar toplum için bir örnek niteliğini taşımaktadır. Amerika'nın her bir yanından gelen araştırmacılar burada çok zengin bir tarihi malzeme ile karşılaşmaktadır. Her yıl 200.000 ziyaretçinin gezdiği bu kitaplık, tek başına bir adamın neler yapabileceğinin eşsiz bir örneğidir.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------
'' Hayat; Sanat Eserleri'nin Bir Kısaltmasıdır.''

''AŞK; tost gibidir araya kaşarlar girebilir'' :)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Özlem
mesaj Feb 18 2009, 08:51 PM
#5


********

Grup: CT Üye
İleti: 2,412
Katılım: 8-January 08
Nereden: Kayseri
Üye No: 24
Pierpont Morgan Kitaplığı
----------------------------------------------------------------------------------------------------------
'' Hayat; Sanat Eserleri'nin Bir Kısaltmasıdır.''

''AŞK; tost gibidir araya kaşarlar girebilir'' :)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sameyra
mesaj Feb 18 2009, 08:53 PM
#6


Grup Simge

Grup: Silver Üye

İleti: 109
Katılım: 28-October 08
Üye No: 649
paylaşım için teşekürler gerçekten çok değerli bilgiler ve kaynaklar sunmuşun emeklerine sağlık
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Özlem
mesaj Feb 18 2009, 09:03 PM
#7


********

Grup: CT Üye
İleti: 2,412
Katılım: 8-January 08
Nereden: Kayseri
Üye No: 24
ben teşekkür ederim Sameyra


----------------------------------------------------------------------------------------------------------
'' Hayat; Sanat Eserleri'nin Bir Kısaltmasıdır.''

''AŞK; tost gibidir araya kaşarlar girebilir'' :)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic


 

Basit Gorunum Su anki Saat: 1st February 2015 - 01:09 PM
Kayseri Haber
Kayseri Gündem